شهر من، من به تو می اندیشم

بوی گلپر مثال اطلسی نیست ، حرفهای من مثل حرف کسی نیست

بیوگرافی (زندگینامه ) دکتر کامران دانشجو

کامران دانشجو متولد سال 1336 هجری شمسی در شهرستان دامغان می باشد .

                 

 

پدر کامران مسعود نام داشت و سالها عهده دار مسئولیت دادستانی استان سمنان قبل و بعد از انقلاب  بود و در مجموع نزدیک به 50 سال شاغل دادستانی بود . نام خانوادگی خاندان دانشجو در اصل کسائیان بوده که بدلیل علاقه این خانواده به کسب علم و دانش نام خانوادگی خود را به دانشجو تغییر دادند .

کامران دانشجو تحصیلات دانشگاهی خود را در کشور انگلیس آغاز نمود و در همین کشور به تحصیل خود ادامه داد .

لیسانس مهندسی مکانیک ( دانشگاه کویین ماری لندن )

فوق لیسانس مهندسی مکانیک با گرایش هوا فضا ( دانشگاه امپریال کالج لندن )

دکتری مهندسی مکانیک با گرایش هوا فضا ( مدت سه سال و نیم از دوره ی دکترای تخصصی خود را در دانشگاه امپریال کالج لندن پشت سر گذاشته بود که در این زمان فرمان تاریخی امام خمینی در مورد مرتد شناخته شدن سلمان رشدی صادر شد و کامران که در دانشگاه به همراه برادر بزرگتر خود فرهاد عضو انجمن اسلامی دانشگاه بود به همراه 7 دانشجوی ایرانی دیگر از انگلیس اخراج شد و سپس به ایران بازگشت و در دانشگاه پلی تکنیک تهران و در حضور اساتید این دانشگاه از پایان نامه خود دفاع کرد و بعد از این وزارت علوم او را لایق دریافت مدرک دکتری دانست و در سال 1368 برای ایشان این مدرک صادر گردید .)

دکتر کامران دانشجوعضو هیات علمی با مرتبه  استاد تمامی (پروفسوری ) دانشکده مکانیک دانشگاه علم و صنعت تهران است. وی عضو گروه های اجرایی، پژوهشی در وزارتخانه ‌های علوم، تحقیقات و فناوری، وزارت دفاع و پشتیبانی نیرو‌های مسلح و همچنین نهاد‌هایی از قبیل ریاست ‌‏جمهوری، بنیاد شهید انقلاب اسلامی و شورای پژوهشهای کشور بوده است .

دانشجو در سال 1384 از طرف وزیر وقت کشور (مصطفی پورمحمدی) به سمت استاندار تهران منصوب شد و در سال 1387 به عنوان قائم مقام وزیر کشور و معاونت سیاسی این وزارتخانه مشغول به کار شد. دانشجو در دهمین دوره انتخابات ریاست جمهوری، مسئولیت ستاد انتخابات کشور را بر عهده داشت .

دانشجو حدود 49 مقاله در ژورنالها و کنفرانس های علمی ارائه کرده است .

برخي از سوابق اجرایی کامران دانشجو:

استاندار تهران از سال 84 تا 87 

عضو شوراي عالي فضايي كشور از سال 84 تا 88

عضو هيات امناي دانشگاه آزاد اسلامي از سال 84 تا 87 

عضو هيات امناي دانشگاه تربيت مدرس از سال 84 تا 88 

عضو هيات امناي دانشگاه علامه طباطبايي از سال 84 تا 88 

قائم مقام وزير كشور و معاون سياسي از سال 87 تا 88 

رئيس ستاد انتخابات كشور در دهمين دوره انتخابات رياست‌جمهوري

 

برخي از سوابق علمي کامران دانشجو :

مدير گروه هوا و فضاي دانشگاه علم و صنعت ايران از سال 78 تا 84 

معاون سازمان پژوهش‌هاي علمي و صنعتي ايران از سال 68 تا 72 

دبير 5 دوره از جشنواره بزرگ خوارزمي از سال 68 تا 73 

قائم مقام معاونت دانشجويي وزارت علوم و تحقيقات از سال 73 تا 76 

دبير كميته بورس دانشجويان خارج از كشور وزارت علوم از سال 73 تا 76 

عضو كميته برنامه ريزي آموزشي وزارت علوم از سال 73 تا 76 

رئيس كميته ارزيابي دانشگاه‌هاي وزارت علوم از سال 74 تا 76 

رئيس كميته انضباطي دانشجويي مركز وزارت علوم از سال 73 تا 76 

عضو كميته مركزي دانشجويان شاهد وزارت علوم از سال 74 تا 76 

عضو كميته آموزش بنياد شهيد انقلاب اسلامي از سال 74 تا 76 

عضو شوراي پژوهش‌هاي كشور از سال 70 تا 73 

مشاور علمي دفتر همكاري فن‌اوري‌هاي نهاد رياست‌جمهوري از سال 68 تا 88

قائم‌مقام مركز طراحي و توليد وزارت سپاه (سابق) از سال 68 تا 70 

مدير گروه سازه مركز تحقيقات ماهواره وزارت دفاع از سال 76 تا 80 

معاون اجرايي مركز تحقيقات عالي الكترونيك (ماهواره) وزارت دفاع از سال 76 تا 81

 رئيس مركز تحقيقات هواپيمايي فجر وزارت دفاع از سال 69 تا 71 

رئيس مركز تحقيقات و طراحي فن‌آوري‌هاي نوين هوا فضا وزارت دفاع از 81 تا 84 

رئيس ستاد سرشماري عمومي نفوس و مسكن نهاد رياست‌جمهوري در سال 85

گزیده ای از سوابق آموزشی، پژوهشی و تحصیلی آقای دکتر کامران دانشجو :

تاليف مقالات :

_ بيش از 80 مقاله تخصصی كه از كارهای تحقيقاتی انجام شده توسط وی در مجلات و كنفرانس‌های علمی معتبر و بين‌المللی ارايه و به چاپ رسيده است. بيشترين اين مقالات از پروژه‌های تحقيقاتی كه با حمايت صنايع داخلی انجام گرفته استخراج شده است .

کامران دانشجو در سال 1388 و توسط محمود احمدي نژاد به عنوان وزیر پیشنهادی دولت‌ براي وزارت علوم ،تحقیقات و فناوری به مجلس شوراي اسلامي معرفي و در روز 12 شهريور همان سال با كسب اكثريت آرا انتخاب شد .

گفتنی است بعد از این که نام کامران دانشجو به عنوان شخص پیش نهادی رئیس جمهور برای تصدی پست وزارت علوم وتحقیقات مطرح شد شبهاتی در مورد مدرک دکترای کامران دانشجو وارد شد که علی عباسپور تهرانی فرد رئیس کمیسیون آموزش مجلس ،درباره مدرک تحصیلی دانشجو با تائید اینکه دانشجو از امپریال کالج لندن مدرک دکترا را دریافت نکرده زیرا قبل از دفاع از پایان نامه به دلیل اعتراض به دولت انگلیس در قبال سلمان رشدی از دانشگاه و از کشور انگلیس اخراج شد بنا بر این دانشجو در ایران از رساله ی دکترای خویش دفاع نموده  و چون با توجه به پذیرفته شدن رساله ی دکتری وی وزارت علوم با صدور گواهینامه‌ای کامران دانشجو را فارغ التحصیل کالج سلطنتی لندن محسوب کرده است و مجلس نیز این گواهینامه را ملاک قرار خواهد داد .

علی لاریجانی، رييس مجلس شوراي اسلامي نیز در جلسه علنی روز چهارشنبه 11/6 / 1388 اعلام کرد بر اساس بررسي کميسيون آموزش و تحقيقات مجلس مدرک تحصيلي کامران دانشجو، وزير پيشنهادي علوم هيچ مشکلي ندارد و وي مراحل استادي و دانشياري را گذرانده است. وي اظهار داشت که نمايندگان مخالف در خصوص مدرک دانشجو مبسوط صحبت کردند. وي در عين حال توضيح داد که هنگامي که دانشجو در انگليس تحصيل مي کرده، دو سه هفته قبل از دفاع از تز خود به خاطر اعتراض به موضوع سلمان رشدي از انگليس اخراج مي شود و بلا فاصله در ایران و در حضور اساتید مبرز از تز دکترای خود دفاع می نماید .

آنچه که در مورد برادران دانشجوباید گفت؛ "آقایان خسرو، فرهاد و کامران" هر سه در سطوح عالی علمی به تحصیل پرداختند و هر یک به اقتضای مسئولیت هایشان، خدمات علمی و اجتماعی شایان ذکری را ارائه داشته اند.

                              

دکتر فرهاد دانشجو ( دکترای مهندسی عمران سازه ) با مرتبه ی استادی ( پروفسوری ) عضو هیات علمی و رئیس دانشگاه تریبت مدرس تهران می باشد .

دکتر کامران دانشجو ( دکترای هوا فضا ) با مرتبه ی استادی ( پروفسوری ) عضو هیات علمی دانشگاه علم و صنعت تهران و وزیر علوم تحقیقات و فن آوری می باشد .

دکتر خسرو دانشجو ( دکترای معماری و شهر سازی ) با مرتبه استاد یاری ، رئیس دانشگاه آزاد واحد تهران سما و همچنین عضو شورای شهر و سخنگوی آن و رئیس هیئت مدیره باشگاه فرهنگی ورزشی استقلال تهران می باشد .

 

+ نوشته شده در  چهارشنبه یکم مهر ۱۳۸۸ساعت 23:6  توسط حکمت  |